Dziewanna wielkokwiatowa – właściwości i zastosowanie

Dziewanna kwiatowa to roślina dwuletnia, która przez wzgląd na swoje właściwości znajduje zastosowanie zarówno w zielarstwie, jak i… w architekturze zieleni. Co to oznacza w praktyce? Spieszymy z odpowiedzią!


Dziewanna wielkokwiatowa – wygląd


Tę roślinę ciężko pomylić z jakąkolwiek inną. Dziewanna wielkokwiatowa osiąga od 0,5 do nawet 2 metrów wysokości, a kwiaty mają charakterystyczny, intensywnie żółty kolor. Liście dziewanny są zaostrzone, podłużne i grube.


Dziewanna wielkokwiatowa – działanie lecznicze


Dziewanna wielkokwiatowa nie tylko zachwyca pięknem kwiatów, ale także swoimi właściwościami zdrowotnymi. Do najczęściej wymienianych zalicza się działanie:

  • przeciwzapalne;
  • ściągające;
  • rozrzedzające flegmę i ułatwiające odkrztuszanie;
  • rozluźniające, relaksujące;
  • osłaniające;
  • łagodzące ból gardła;
  • niwelujące chrypkę.


Dziewanna wielkokwiatowa – działanie pielęgnacyjne


Dziewanna wielokwiatowa to roślina, która znajduje również zastosowanie w świecie kosmetologii i pielęgnacji. Duża zawartość krzemu sprawia, że dziewanna skutecznie hamuje wypadanie włosów i walczy z łupieżem. Ponadto ta roślina wykazuje działanie rozjaśniające włosy i nadanie im połysku.


Dziewanna wielkokwiatowa a łąki kwietne


Dziewanna kwiatowa stanowi także jeden z głównych komponentów łąk kwietnych. I dzieje się tak nie bez przyczyny. Wszak roślina ta doskonale sprawdza się przy zagospodarowywaniu nawet trudnego w uprawie podłoża, tj. piaszczystego lub kamienistego. Dobrze znosi zarówno pełne słońce, jak i półcień.

Dziewanna kwiatowa to składnik mieszanek łąk kwietnych, dostępnych w sklepów. Jeśli chcemy, by imponujących rozmiarów roślina w słonecznym kolorze zawitała w naszym ogrodzie, to warto zerknąć do oferty sklepu i zdecydować się na mieszankę nasion łąk kwietnych, która zawiera dziewannę wielokwiatową.