Przytulia właściwa- co za roślina?

Przytulia właściwa to jedna z tych dźwięcznie brzmiących dla ucha roślin, która obrasta łąki, pola, przydrożne rowy i skraje rowów. Roślina ta jest ziołem, które charakteryzuje się białymi kwiatami, przez co niejednokrotnie mylona jest z chwastami. Jak się jednak okazuje, przytulia właściwa to zupełnie niedoceniona roślina z wieloma cennymi i prozdrowotnymi właściwościami.

Jakie właściwości posiada przytulia właściwa?

Przytulia właściwa oprócz tego, że doskonale radzi sobie z odtruwaniem i oczyszczaniem  organizmu, posiada również szereg substancji, pomagających pozbyć się kamieni nerkowych. A na tym zdecydowanie nie koniec jej drogocennych właściwości. 

  • Przytulia właściwa pomaga przeciwdziałać skurczom, 
  • perfekcyjnie sprawdzi się podczas zapalenia dróg moczowych, 
  • w znacznym stopniu przyspiesza proces gojenia się ran.

Zdecydowanie więcej informacji o roślinach, obrastających łąki w naszym kraju znajdziesz tutaj. Mimo że spora część z nich, podobnie jak przytulia właściwa, przez wiele lat niesłusznie uznawane są za chwasty, po latach ich drogocenne właściwości potrafią być docenione. Nie bez przyczyny w medycynie ludowej stosowano ją w padaczce, histerii czy pląsawicy. 

Nie sposób nie wspomnieć także o naparze z przytulii. 1 łyżkę stołową rozdrobnionego suszu należy zalać 1 szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez 15-20 minut. Po upływie tego czasu przecedzić. Jest to doskonały sposób przeciwdziałania biegunce czy nadmiernym krwotokom i skurczom. Może okazać się również antidotum na różnego rodzaju zapalenia i gorączkę.