Dostarczenie odpowiedniej dawki witaminy D naszemu organizmowi to nie lada wzywanie. W ciągu roku ilość słońca nie jest zbyt zadowalająca, a nasza codzienna dieta jest raczej uboga w tę witaminę. Aby jesienią i zimą pokryć jej zapotrzebowanie, niezbędna jest suplementacja. Dlaczego to tak ważne? Jakie skutki niesie ze sobą niedobór tej witaminy? Odpowiadamy.
Witamina D to nic innego grupa niesteroidowych związków organicznych rozpuszczalnych w tłuszczach. Za najważniejsze witaminy z tej grupy uznawane są: witamina D3 i witamina D2.
Witamina D- normy dobowe
- noworodki i niemowlęta: 1000 j.m. na dobę,
- dzieci w wieku 1-10 lat, 2000 j.m. na dobę,
- dzieci i młodzież w wieku 11-18 lat: 4000 j.m. na dobę,
- dorośli i seniorzy z prawidłową masą ciała: 4000 j.m. na dobę,
- otyli dorośli oraz otyli seniorzy: 10 000 j.m. na dobę,
- kobiety ciężarne i karmiące piersią: 4000 j.m. na dobę.
Zastanawiasz się jakie są przyczyny niedoboru witaminy D? Jednym z powodów jest fakt, że coraz mniej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Ponadto jednym z najczęstszych środków transportu jest samochód lub pojazdy komunikacji miejskiej. Wówczas syntezowanie promieni słonecznych nie zachodzi.
Niedobór witaminy D może mieć związek z następującymi schorzeniami:
- cukrzyca,
- choroby sercowo-naczyniowymi,
- nowotwory,
- depresja,
- częste infekcje.
Warto wspomnieć jednocześnie, że osoby starsze, a także kobiety w okresie menopauzy powinny szczególnym stopniu zadbać o dostarczenie odpowiednich dawek witaminy D.
Z wiekiem dochodzi bowiem do utraty masy kostnej. Ma to związek z osłabieniem kości. Co więcej, unikanie słońca, które wówczas zwykle ma miejsce dodatkowo utrudnia wytwarzanie witaminy D.