Czy picie herbaty jest dobre dla zdrowia? To jedno z tych pytań na które odpowiedzi poszukuje mnóstwo osób. W artykule przyjrzymy się nieco bliżej poszczególnym właściwościom dostępnych na rynku herbat. Już teraz możemy zdradzić, że niektórzy powinni wyłączyć je na stałe ze swojej diety.
Herbata to jeden z tych napoi, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie poranka. Podobnie, jak kawa posiada grono fanatyków, jak i całkowitych przeciwników. Nie sposób nie wspomnieć jednak o tym, że herbata zawiera teinę, która pozwala nie tylko pobudzić organizm, ale również go oczyścić. Dodatkowo wspomaga również pracę żołądka. Dzięki zawartym w herbacie związkom fluoru wspomaga też walkę z próchnicą.
Na tym jednak nie koniec. Wypicie naparu sprawia, że czujemy się o wiele bardziej zrelaksowani i ukojeni. Herbata pomaga ponadto w skupieniu się i skoncentrowaniu na wykonywanej czynności.
Ile herbaty można pić w ciągu dnia?
Przyjęło się, że najbezpieczniej jest spożywać około czterech filiżanki mocnej czarnej herbaty dziennie. Warto pamiętać, że składniki zawarte w herbacie mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, ale tylko wtedy gdy dostarczane są w niewielkich ilościach.
Inne zalety płynące z picia herbaty:
- herbata doskonale nawadnia organizm,
- zwiększa wytrzymałość fizyczną,
- zielona herbata redukuje nadmiar cukru we krwi,
- jej wartość kaloryczna jest niemalże zerowa. Osoby dbające o linię mogą więc spożywać ją bez wyrzutów sumienia.
Na koniec warto wspomnieć jeszcze o niekorzystnych skutkach wynikających regularnego picia herbaty. W związku z tym, że zawiera ona teinę i kofeinę, może podnosić ciśnienie. Ponadto herbata odbarwia zęby, w związku z czym utrzymanie śnieżnobiałego uśmiechu może być utrudnione. Anemicy powinni spożywać ją w ograniczonych ilościach. Zmniejsza ono bowiem wchłanialność żelaza.