Czy picie herbaty jest zdrowe?

Czy picie herbaty jest dobre dla zdrowia? To jedno z tych pytań na które odpowiedzi poszukuje mnóstwo osób. W artykule przyjrzymy się nieco bliżej poszczególnym właściwościom dostępnych na rynku herbat. Już teraz możemy zdradzić, że niektórzy powinni wyłączyć je na stałe ze swojej diety. 

Herbata to jeden z tych napoi, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie poranka. Podobnie, jak kawa posiada grono fanatyków, jak i całkowitych przeciwników. Nie sposób nie wspomnieć jednak o tym, że herbata zawiera teinę, która pozwala nie tylko pobudzić organizm, ale również go oczyścić. Dodatkowo wspomaga również pracę żołądka. Dzięki zawartym w herbacie związkom fluoru wspomaga też walkę z próchnicą. 

Na tym jednak nie koniec. Wypicie naparu sprawia, że czujemy się o wiele bardziej zrelaksowani i ukojeni. Herbata pomaga ponadto w skupieniu  się i skoncentrowaniu na wykonywanej czynności. 

Ile herbaty można pić w ciągu dnia?

Przyjęło się, że najbezpieczniej jest spożywać około czterech filiżanki mocnej czarnej herbaty dziennie. Warto pamiętać, że składniki zawarte w herbacie mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, ale tylko wtedy gdy dostarczane są w niewielkich ilościach. 

Inne zalety płynące z picia herbaty:

  • herbata doskonale nawadnia organizm, 
  • zwiększa wytrzymałość fizyczną, 
  • zielona herbata redukuje nadmiar cukru we krwi,
  • jej wartość kaloryczna jest niemalże zerowa. Osoby dbające o linię mogą więc spożywać ją bez wyrzutów sumienia. 

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o niekorzystnych skutkach wynikających regularnego picia herbaty. W związku z tym, że zawiera ona teinę i kofeinę, może podnosić ciśnienie.  Ponadto herbata odbarwia zęby, w związku z czym utrzymanie śnieżnobiałego uśmiechu może być utrudnione. Anemicy powinni spożywać ją w ograniczonych ilościach. Zmniejsza ono bowiem wchłanialność żelaza.