Krótka historia płatków jęczmiennych

Płatki jęczmienne to jedne z najbardziej popularnych produktów śniadaniowych. Nie ma w tym nic dziwnego, że cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem konsumentów, wszak zawierają wiele cennych składników odżywczych. Każdy, kto prowadzi zdrowy styl życia powinien poznać nieco informacji na temat płatków jęczmiennych i bezdyskusyjnie włączyć je do swojego jadłospisu.

O płatkach jęczmiennych słów kilka

Jęczmień to rodzaj zboża, który był znany i uprawiany w starożytnym Egipcie. Obecnie mają one szerokie zastosowanie w kuchni. Można je wykorzystywać nie tylko jako dodatek do śniadaniowych musli, ale także jako składnik ciast, deserów, chleba, sosów. Płatki jęczmienne, które wytwarzane są z ziaren jęczmienia mają jasnobeżowy kolor, są płaskie. Jeśli chodzi o smak, to wyczuwalny jest orzechowy ton. To wszystko sprawia, że są one uwielbiane zarówno przez dzieci i dorosłych.

Wartość odżywcza płatków jęczmiennych

Bezdyskusyjnie, płatki jęczmienne powinny znaleźć się w jadłospisie osób, które dbają o zdrową dietę i prowadzą zdrowy tryb życia. Jeśli chodzi o wartość odżywczą płatków jęczmiennych, to przede wszystkim jęczmień jest doskonałym źródłem błonnika. A jak powszechnie wiadomo, błonnik genialnie wpływa na perystaltykę jelit. Jeżeli zależy nam na pięknej sylwetce, to warto uwzględnić płatki jęczmienne w diecie. Można śmiało powiedzieć, że płatki jęczmienne wspomagają proces odchudzania. To nie wszystko. Dzięki temu, że obniżają one poziom cukru we krwi, to są one polecane diabetykom. Płatki jęczmienne są źródłem wielu cennych składników odżywczych, takich jak:

  • fosfor;
  • miedź;
  • magnez;
  • potas;
  • żelazo,
  • witaminy z grupy B;
  • sód.

Jak widać, płatki jęczmienne to prawdziwa skarbnica minerałów i witamin, które wpływają bezpośrednio na stan skóry, paznokci, włosów. Włączenie płatków jęczmiennych do diety przyniesie zatem korzyści zarówno dla zdrowia, jak i urody!