Wierzbownica drobnokwiatowa – lek na prostatę, trądzik i łysienie androgenne?

Wierzbownica drobnokwiatowa (Epilobium parviflorum Schreb.) znana jest z medycyny ludowej. Ostatnio wraca do łask, z racji badań nad jej właściwościami leczniczymi. Wykorzystywana jest szczególnie w przeroście i stanach zapalnych prostaty, chorobach układu moczowego oraz chorób skórnych, w tym trądziku i łysieniu androgennym.

Ta roślina z rodziny wiesiołkowatych zawiera bogactwo substancji aktywnych biologicznie, m. in. β-sitosteroli, kwasów: linolenowego, arachidonowego, arachidowego, olejowego, palmitoolejowego, palmitynowego, stearynowego, oraz finoncydy, mirycetynę, kwercetynę i kemeferol. Jej główne właściwości to:

 • przeciwbakteryjne,
 • przeciwgrzybicze,
 • przeciwnowotworowe,
 • immunostymulujące,
 • przeciwzapalne
 • odtruwające,
 • hamowanie aktywności 5-α-reduktazy i aromatazy.

Androgeny

Hormony płciowe, produkowane z cholesterolu, w większości o działaniu maskulinizującym, czyli wpływają na rozwój cech męskich. Nie oznacza to jednak, że występują wyłącznie u mężczyzn. Kobiety również wytwarzają androgeny, jednak w niższym stężeniu.

Do androgenów zaliczamy, m.in. testosteron i androstendion. Pierwszy z nich należy do najsilniejszych androgenów, produkowany jest w komórkach śródmiąższowych jąder, a u kobiet w korze nadnerczy i jajnikach.

Tajemniczy androstendion i testosteron

Androstendion jest prekursorem w procesie syntezy testosteronu, a obydwa hormony mogą zostać przekształcone w estradiol i estron za pośrednictwem aromatazy (w tkankach docelowych w mózgu, wątrobie, tkance tłuszczowej i skórze) . Testosteron poprzez aktywność 5-α-reduktazy może zostać nieodwracalnie przekształcony w jego bardziej aktywną formę (około 2-3-krotnie silniejsze działanie), czyli 5-α-dihydrotestosteron (DHT).

Testosteron pobudza rozwój gruczołu krokowego, co może doprowadzić do raka prostaty. U obojga płci wpływa na zwiększoną produkcję łoju i jest odpowiedzialny za łysienie androgenowe, gdyż w skórze znajdują się receptory androgenowe. Aktywacja receptorów androgenowych , których jest dużo w skórze twarzy, prowadzi do nadmiernej produkcji łoju i tym samym zatykania gruczołów łojowych, co jest przyczyną powstawania zmian trądzikowych. Natomiast nadmierne pobudzanie receptorów androgenowych na skórze głowy, prowadzi do stopniowego zaniku mieszka włosa.

Inhibicja 5-α-reduktazy

Podczas zażywania wierzbownicy blokowana jest aktywność 5-α-reduktazy, co zmniejsza pobudzenie receptorów androgenowych, ponieważ DHT nie jest produkowany z testosteronu. W związku z powyższym wyciąg z tego ziela znalazł zastosowanie w leczeniu przerostu i raka prostaty, a także w problemach z trądzikiem o podłożu łojotokowym oraz wypadaniem włosów. Oczyszczenie cery zachodzi poprzez zmniejszenie wydzielania łoju, którego jednocześnie redukując łojotok skóry głowy i wypadanie włosów.

Poza powyższym wierzbownica , a szczególnie jej wyciągi wodne wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwnowotworowe, immunostymulujące, przeciwzapalne i odtruwające. Dlatego też, suplementacja wyciągiem z wierzbownicy zalecana jest  w przypadku chorób skórnych (łuszczyca, trądzik, wypryski, dermatozy, pokrzywka, łojotok, łojotokowe zapalenie skóry, figówka, ropne zapalenie mieszków włosowych, łupież tłusty, dermatoza okołoustna) i chorób autoimmunologicznych układowych, kamicy moczowej, zapaleniach układu moczowego i płciowego, a także wspomnianym w przeroście i stanach zapalnych gruczołu krokowego i łysieniu androgennym.

Stosowanie

Wierzbownica może być podawana w formie herbatki lub tabletek z jej wyciągiem. W leczeniu problemów skórnych można stosować również kosmetyki, które zawierają to zioło w składzie lub przygotować tonik na bazie naparu z wierzbownicy.

Uwaga! Ze względu na brak odpowiednich badań tym kierunku nie są zalecane kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią. Sam fakt, iż zioło to ingeruje w gospodarkę hormonalną jego podawanie powinno być skonsultowane z lekarzem.

Literatura

 1. W. Traczyk, A. Trzebski, Fizjologia człowieka z elementami fizjologii stopsopwanej i klinicznje, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2003
 2. Diane Thiboutot, Acne: Hormonal concepts and therapy, Clinics in Dermatology, Volume 22, Issue 5, Pages 419-428
 3. H. Strzelecka, J. Kowalski „Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa”, PWN, Warszawa 2000
 4. https://herbpathy.com/Uses-and-Benefits-of-Epilobium-Parviflorum-Cid491.
 5. http://wylecz.to/pl/choroby/dermatologia/tradzik-a-lojotok.html#close
 6. https://dermatologia.mp.pl/choroby/chorobyskory/171329,lysienie-androgenowe-typu-meskiego
Przydało się? Oceń!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Średnia ocena: 5,00, na podstawie 2 opinii.
Loading...