Zadbaj o swoje szambo ekologiczne

Każdego roku rośnie świadomość ekologiczna w społeczeństwie. Wpływ ma na to zarówno rosnące poczucie odpowiedzialności w społeczeństwie za naszą planetę oraz różnego rodzaju regulacje prawne. To wszystko wpływa na to, że generujemy coraz mniejsze ilości różnego rodzaju odpadów. Wiele osób próbuję wyeliminować całkowicie produkcje śmieci. Jest to zadanie dość trudne, ale w niektórych momentach możliwe. Dobrym pomysłem jest na przykład ekologiczne szamba. Korzystanie z niego może być zarówno komfortowe, ekologiczne oraz co równie ważne ekonomicznie opłacalne. Jeżeli chcecie dowiedzieć się na temat szamba więcej, to zapraszam do lektury.

Jak działa szambo ekologiczne?

Zasady działania szamba są bardzo łatwe. Do specjalnie zbudowanego przydomowego zbiornika trafiają za pomocą rur ścieki. Tam zachodzą procesy, które w części rozkładają te nieczystości. Reszta co pewien czas jest odbierana przez specjalistyczną firmę. Tak wykonane oczyszczenie szamba gwarantuję spokojne jego używanie przez dłuższy czas. Proponujemy używać tabletki do szamba Biofos. Na odpowiednią jakość szamba wpływa między innymi odpowiednia jego budowa. Pojemnik powinien być szczelny. Zapobiega to zarówno napływowi bud gruntowych do wnętrza instalacji jak i niekontrolowany wyciekom.

Kilka artykułów powiązanych z tematem:

Co trafia do szamba

W szambie znajdziemy szeroki skład chemiczny różnych elementów. W skład ścieków domowych wchodzą zarówno elementy organiczne, które w dużej mierze podlegają rozpuszczeniu jak i elementy, które są nierozpuszczalne. Dlatego sporą część zbiornika zajmuje osad, który musi być usuwany. Do tego warto jest zadbać o zapach wydobywający się z szamba.

Jednym ze skutków ubocznych jest właśnie nieprzyjemny zapach, który wynika z nagromadzenia się osadów. W szambie zachodzą procesy fermentacji i gnicia, co wpływa na powstawanie dużej ilości gazów. Dlatego szambo również musi być zaopatrzone w odpowiednią wentylację. Powinniśmy wiedzieć, że takie nagromadzone gazy są niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Sposobem walki z osadem jest chemiczna i biologiczna aktywacja odpadów. Metoda ta polega na wprowadzeniu specjalnych preparatów do zbiornika, które zapewniają odpowiednią florę bakteryjną kropkę to pozwala przyśpieszyć mineralizację i znacznie ograniczyć zachodzące procesy gnilne. Możemy wprowadzać takie środki chemiczne przez na przykład toaletę w domu, Co korzystnie wpłynie na zarastanie rur kanalizacyjnych oraz na utrzymanie wysokiej drożności.

Stosowanie takich rozwiązań gwarantuje nam spokojne wieloletnie używanie szamba oraz bezpieczeństwo instalacji.